Co je pravidlo 80 20 pro konopí?

Co je pravidlo 80 20 pro konopí? říj, 10 2023

Proč 80 20 pravidlo funguje pro pěstování konopí?

Slyšeli jste již někdy o pravidlu 80/20, známém také jako princip Pareta? If ne, nebojte, zde jsem právě pro vás. Tohle pravidlo, které se objevuje v mnoha oblastech života, je možné úspěšně aplikovat i na pěstování konopí. Ne, nezbláznil jsem se. Opravdu můžete zlepšit výnosy své zahrádky, pokud se naučíte tento koncept správně používat.

Dále si určitě říkáte: ach jo, Tomáši, teď přijdeš s nějakým odborným žargonem a ztratíme tě. Ale ne, to dnes nedělám. Dnes se budeme bavit jednoduše ať už je to jakkoli komplikované - a věřte mi, není to. Odborné výrazy odložíme na jindy a dnes se ponoříme do úžasného světa 80/20 pravidla v pěstování konopí, aniž bychom byli ztraceni v překladu.

Jak se princip Pareta aplikuje na pěstování konopí

Princip Pareta, nebo také 80/20 pravidlo, bylo původně formulováno italským ekonom Vilfredo Paretou. Ve své nejjednodušší formě praví, že 80 % výsledků pochází z 20 % úsilí. To znamená, že většinu vašich úspěchů ve výsledku získáte z relativně malé části vaší práce. A jak to souvisí s konopím, ptáte se? No přátelé, přesně takto.

Představte si svou konopnou rostlinu. Je třeba se o ni starat, je třeba ji zalévat, hnojit, sledovat světlo a teplotu, a tak dále. Ale jak vlastně víme, co je opravdu důležité? Která část naší péče přináší rostlině nejvíce prospěchu? Tudy vede cesta k úspěchu, aby 80 % našich úspěchů bylo dosaženo 20 % našeho úsilí.

Kde investovat 20 % úsilí, aby bylo dosaženo 80 % výsledků?

Martina, moje žena, mi jednou řekla: "Tomáši, nejsou to jenom tvé zahradnické dovednosti, co dělá naše zahrádku tak úspěšnou. Je to také to, jak jsi se naučil rozdělit své úsilí." A měla pravdu. Když jsem začínal s pěstováním konopí, měl jsem tendenci dělat všechno bez ohledu na to, jaký to mělo dopad. Ale to se změnilo, když jsem zjistil o 80/20 pravidlu.

Zjistil jsem, že se musím soustředit na to nejdůležitější - na kvalitu světla, volbu správné odrůdy a pravidelné zalévání. Tyto tři věci představují těch 20 % úsilí, které by měly vést k 80 % výsledků. Zbytek je jen třešnička na dortu - ačkoli stále budete muset věnovat pozornost některým dalším detailům, většinu vašeho úspěchu získáte tím, že se soustředíte na těch 20 %.

Jak rozpoznat a využít tento princip v praxi

Dobrá, řekli jsme si, co je to pravidlo 80/20 a jak může být užitečné při pěstování konopí. Ale jak to mohu aplikovat v praxi? Jak přesně určím, na které části svého pěstování se mám soustředit a které jsou méně důležité? No, to je otázka na milion korun. A já mám pro vás odpověď.

Není to žádná věda. Je to jen o vědomí a pochopení. Musíte sledovat svou rostlinu a její reakce na váš způsob péče. Musíte ji pozorovat, učit se z ní a být ochoten měnit svůj způsob pěstování podle těchto zkušeností. Například, pokud si všimnete, že vaše rostlina bolšuje, když jí dáte více světla, pak zřejmě více světla znamená lepší výsledky. Tak to použijte ve svůj prospěch a věnujte větší část svého úsilí o rozsvícení své zahrádky.

A podobně tak i se zavlažováním. Eliška, naše kouzelná dcera, mě při jednom ze mých zahradnických experimentů přistihla, když jsem zaléval rostliny víc, než bylo potřeba. S úsměvem na tváři mi řekla: "Tati, voda není pro rostliny Coca-Cola! Nemusíš jim toho dávat tak moc!" A měla pravdu. Přebytečná voda může rostlině uškodit stejně jako nedostatek vody. Klíčem je znát rovnováhu.

Pamatujte si, že nejlepší zahradníci nejsou ti, kteří nejvíce pracují, ale ti, kteří pracují chytře. Zapamatujte si pravidlo 80/20 a využijte ho ve svůj prospěch. Svěřte mi, že vaše konopí to ocení.