Anandamid a jeho psychoaktivní účinky: Co byste měli vědět

Anandamid a jeho psychoaktivní účinky: Co byste měli vědět led, 14 2024

Co je anandamid a jeho působení v těle

Než se pustíme do toho, jestli má anandamid nějaké ty 'psychoaktivní kejkle', pojďme si nejprve říct, co to vlastně je. Anandamid, který je taky znám jako N-arachidonoylethanolamine (AEA), je přirozená látka, co ji naše šikovné tělo vyprodukuje samo. Název má od slova 'ananda', které znamená v sanskrtu 'šťastný', no a to mu sedí jako ulité. Klíčová je jeho role v endokanabinoidním systému, což je taková naše vnitřní komunikační síť, co si to tam tělem pošilhává signály jako WhatsApp zprávy.

Je anandamid psychoaktivní?

Teď k tomu gorilímu banánu, který vás nejspíš nejvíc zajímá: je anandamid psychoaktivní? A odpověď zní: ano, trochu si ta zábava umí užít. Ale nepředstavujte si, že je to jako když THC z konopí zavolá svým psychoaktivním kámošům na večírek. Anandamid je spíše takový ten klidný kamarád, co sice rozveselí, ale neztratí hlavu. Díky tomu, že aktivuje stejné receptory jako THC, dokáže lehce pozvednout náladu, ale nečekajte od něj žádné halucinace nebo 'megatripy'.

Anandamid a jeho význam pro zdraví

Teď, když už víme, že anandamid umí trochu potěšit naši mysl, pojdme se podívat, jaké další fičury má v rukávu. Kromě toho, že chodí na malé psychoaktivní dovádění, se točí řeči o jeho potencionálech pro naše zdravíčko. Mluví se o tom, že by mohl přispět k lepší náladě, snížení úzkosti, a dokonce i ke zlepšení paměti. A než se zeptáte – ne, nejde o všelék na všechno, ale je to další zajímavý kousek skládačky, který nám může pomoct být šťastičtější a zdravější.

Vliv anandamidu na každodenní zdraví

Bylo by to krásné, kdybychom si mohli anandamid dát na chleba, že? Ale i bez toho, že bysme ho měli v kredenci vedle marmelády, se anandamid podílí na našem denním blahobytu. Když člověk cvičí, směje se, nebo dělá jiné věci, co mu přináší radost, tak to může zvýšit hladiny anandamidu v těle. A víte, co to znamená? Širší úsměv na tváři a lepší pocit z dne. Takže nejenže si zlepšíme náladu, ale jako bonus nám to může trochu prohloubit konexe v mozkové síti.

Dieta a přirozené zvýšení anandamidu

Když už jsme u toho jídla, tak možná nebudete věřit, ale jsou potraviny, které nám pomáhají ten našich rozmarný anandamid trochu nakopnout. Čokoláda, černý pepř, nebo třeba semínka – tyto pochoutky obsahují sloučeniny, které se kámoší s anandamidem a pomáhají mu vydržet v tanci o něco déle.

Porucha endokanabinoidního systému a účinky na náladu

A jako ve všem, i tady může dojít k nějakým špatným tancům. Když něco hapruje s naším endokanabinoidním systémem, může to mít vliv na pocity úzkosti nebo depresivní stavy. Naštěstí se na tomhle problému hodně pracuje a vědecká komunita hledá stále nové způsoby, jak nám tu endokanabinoidní symfonii zase ladně zahrát.

Anandamid a ti, co hledají štěstí

A abychom to zabalili s trochou té pozitivní energie, je dobré mít na paměti, že anandamid může být jenom malým kouskem skládačky na cestě ke štěstí. Jenže jako s každou dobrá hrou, i tady potřebujete zapojit všechny kameny – od cvičení, přes meditaci, používání essential oils, až k občasné pořádné smíchoterapii. Tak si z toho vezměte, co můžete, a na své cestě za štěstím nezapomeňte, že anandamid tu je, aby vám trochu pomohl.