Je absint stejný nápoj jako Everclear? Poznejte rozdíly

Je absint stejný nápoj jako Everclear? Poznejte rozdíly pro, 14 2023

Mýtus o absintu a Everclearu

V poslední době se setkávám s bájnou otázkou, která se neustále vrací v rozmluvách mezi přáteli i v nejedné internetové diskusi. Lidé někdy mívají tendenci hledat vzájemné závislosti tam, kde žádné nejsou, a jednou z takovýchto zábavných myšlenek je spojování absintu a Evercleary. Prý oba tyto nápoje pramení z podobného genofondu alkoholické arény, nebo dokonce že jde o dva různé názvy pro stejnou lahodnou tekutinu. Ale kde na sobě absint s Everclearem podávají ruce? Je to právě zde, na tomto blogu, ve společnosti mého psa Maxe a příležitostně roztržité dcery Elišky, kde se rozhodneme tento oříšek rozlousknout jednou pro vždy.

Absint – Zelená víla s bohatou historií

Absint, ať už o něm hovoříme jakkoliv vágně či poeticky, je alkoholický nápoj s bohatou historií a reputací, která ho obestírá jako mlha tajemství. Jeho kořeny sahají až do Švýcarska 18. století a od té doby si prošel nesčetnými změnami, reformacemi a dokonce i zákazy. Z počátku byl dlouhou dobu považován jak za léčivý elixír, tak za nebezpečný halucinogen, a to díky svému obsahu thujonu – látky, která se nachází ve wormwoodu (pelyněk čili pravý absintovník), což je jedna z hlavních ingrediencí tohoto nápoje. Jak sis možná domyslel, absint má obvykle výraznou zelenou barvu, která mu vynesla přezdívku „Zelená víla“, a obsahuje řadu bylin a koření, včetně anýzu, kopru a mnoha dalších. Svou intenzitou a specifickým účinkem si získal velkou oblibu mezi umělci a spisovateli 19. a počátku 20. století.

Tradiční rituál servírování

Nezapomeňme, že absint není jen nápoj, ale i rituál. Možná se ti v hlavě vybaví obraz francouzských kaváren z přelomu století, kde postavy jako Picasso či Oscar Wilde pomalu kapejí vodu přes speciální lžičku a cukr do svých sklenic plných absintu a tím rozpoutávají aromatické a vizuální drama, jež pomalu mění nápoj z opalescentního zeleného do mléčné opálové. Tyto chvíle jsou prostoupeny romantikou a určitou dovršeností procesu, který z absintu dělá mnohem víc než jen obyčejný nápoj – je to zážitek.

Everclear – Alkoholická síla v neosobní láhvi

Everclear, na druhé straně, je čistý zrnoalkohol, který je znám především svou vysokou procentuální hodnotou alkoholu – může mít až 95% alkoholu podle objemu, což ho činí jedním z nejsilnějších dostupných destilátů na trhu. Tento nápoj vyrábí americká společnost Luxco a je oblíbený především pro svou všestrannost v mixologii. Zvláštností je, že Everclear nemá téměř žádnou chuť ani vůni, tváří se jako průhledný list papíru připravený přijmout jakoukoliv chuťovou identitu, kterou mu míchání s dalšími ingrediencemi vdechne. Není spojen s žádným rituálem, žádnou tajemnou historií, a rozhodně není obklopen atmosférou umělecké bohémy – je to pragmatický alkohol pro ty, kteří hledají efektivní cestu k opojení či základ pro své koktejlí experimenty.

Zdravotní varování a právní omezení

Everclear také přináší zdravotní varování a právní omezení své dostupnosti kvůli jeho vysokému obsahu alkoholu, což v některých státech USA nebo zemích vede k jeho úplné zakázání nebo omezení prodeje. Stejně jako absint i Everclear prošel obdobím, kdy musel čelit regulacím a obavám, nicméně bylo to právě kvůli jeho síle, nikoliv kvůli jakýmkoliv domnělým psychoaktivním účinkům.

Dva různé světy

Je zřejmé, že absint a Everclear jsou, ačkoliv oba silné alkoholické nápoje, ve skutečnosti dva velmi odlišné světy. Kde absint reprezentuje historii, tradici a komplexní chuťový profil, Everclear je moderní, čistý a neosobní. Největší rozdíl číhá v tom, jak tyto dva nápoje interagují s konzumentem: zatímco absint láká na pomalý rituál a jemné rozvinutí chuti s náznaky psychoaktivní historie, Everclear je spíše o nekompromisní síle a neutrality – je to alkoholový pracant, který splní to, co se od něho očekává, bez jakýchkoliv okázalostí.

Individuální zkušenosti a kulturní rozdíly

Když se vzpomínkami vracím k mým večerům spojeným s absintem, vždycky si připomenu tu specifickou atmosféru, smích a hluboké rozhovory, které tento nápoj dokázal provokovat. Ačkoliv nikdy nevedl k pravým halucinacím, existoval mezi námi němý souhlas, že absint má své kouzlo, které přesahuje jen ten fyzický pocit opojení. Naproti tomu moje vzpomínka na Everclear je prázdná, není opravdu co vzpomenout – jedná se o chvíle, které byly víc o práci alkoholu než o jeho oku lahodícím appealu.

Odkud pochází ten zmatek?

No a kde se tedy bere ten nesčetný počet příběhů a zmatků spojující absint s Everclearem? Myslím, že z nedorozumění a povědomí o těchto nápojích jako o "zakázaných plodech" světa lihovin. Oba byly obklopeny aurou zákazu a mystika, ať už oprávněně či nikoliv. Zatímco absint byl svého času obviňován z šílenství a morální degradace, Everclear si vysloužil pověst díky své síle a potenciálním rizikům při konzumaci.

Shrnutí pojmem "není to totéž"

Takže abych vše zhrnul v jednoduchém tvrzení: ne, absint a Everclear nejsou totéž. Jedinou podobnost, kterou mezi nimi můžeme najít, je vysoký obsah alkoholu – zatímco u absintu se točí kolem 45 až 74 procent, Everclear může stačit až k oněm závratným 95 procentům. Ale jak si každý dobře vědom, procenta alkoholu nečiní nápoj jeho duchem ani charakterem. Absint je legendou opředený bylinný nápoj, který v sobě nosí kus historie a nutí nás k zastavení a uvědomění momentu, zatímco Everclear je nonkonformní zázračný pracovník, nekompromisně schopen proměnit jakýkoliv koktejl z plochého výtvoru v silný výkop.

Pokud máš chuť na jedinečný zážitek plný aroma a historie, vyber si absint. Chceš-li experimentovat s tvorbou koktejlů či potřebuješ robustní základ pro party drinky, sáhni po Everclearu. Ať už se rozhodneš jakkoliv, měj na mysli, že tyto nápoje mají každý svůj příběh a svou individualitu, a že doopravdy není správné mísit tyto dva do jednoho. Stejně jako bys nechyboval tím, kdybys na vycházku vzal Maxe, místo aby se tvá milá Eliška zaměstnala hraním s ním doma – každá situace žádá své a každý nápoj má svůj čas a místo. Nezapomeň, že ať už je to láhev absintu nebo Evercleary, vždy je nutné pít s mírou a respektem k tomu, co ti daný nápoj může přinést.