Proč je drobenka tak oblíbená?

Proč je drobenka tak oblíbená? pro, 11 2023

Co je to crumble

Říkáte si, co to vůbec je ten známý crumble? Crumble je označení pro tradiční anglický dezert, který se v překladu nazývá drobenka. Jeho hlavní charakteristikou je právě vrstva drobenkové těsta, které je rozdrobené po vrchu ovoce, a poté se vše peče do zlatova. Během pečení se ovoce rozvaří a těstíčko získá krásně chřupavou texturu - a odtud tedy název. Bezprostředně mne toto pečení připomíná mého psa Maxe, jak si hráčky rozebírá na drobné kousky, ale o něm až někdy příště.

Hlavní ingredience crumble

Výhodou crumble je, že k jeho přípravě potřebujeme pouze pár základních ingrediencí: ovoce, mouku, máslo a cukr. Ovoce může být opravdu jakékoliv, podle toho, co máme zrovna rádi nebo co máme po ruce. Nejběžnější je však použití jablíček, hrušek, borůvek nebo rebarbory. Mouka, máslo a cukr tvoří drobenkovou vrstvu, která dodává celému dezertu tu správnou konzistenci a chutě. Ten, kdo má rád sladkosti, může do těstíčka ještě přidat nějaký ten cukr navíc.

Crumble a jeho popularita

Crumble zdobí stoly mnohých rodin po celém světě. Ale proč je vlastně tak oblíbený? Na tuto otázku existuje nespočet odpovědí, ale já věřím, že jeho popularita spočívá především v jednoduchosti přípravy a vynikající chuti. Recept je snadno pochopitelný a používají se při něm pouze běžné ingredience, které má skoro každý doma. A v neposlední řadě, jeho chuť je prostě božská. Sladká, ovocná, krémová, s křupavou vrstvou na vrchu - co víc si přát!

Variace na crumble

Svět crumble ovšem nekončí pouze u tradičních variant. Kreativní kuchaři a kuchaři po celém světě našli mnoho způsobů, jak tento skvělý recept upravit a vylepšit. Například můžete do těsta přidat ořechy pro dodání křupavosti, kokos pro zvýraznění chuti nebo skořici pro výraznější aroma. Pokud jste na dietě, můžete dezert připravit i bezlepkově nebo bez cukru, stále bude lahodný. Mj. před pár lety jsem zkoušel přidat do těsta mou oblíbenou českou sladkost - lentilky. Výsledek byl tak lahodný, že od té doby dezert připravuji takto vždy.

Tipy a triky pro dokonalý crumble

Na závěr bych s vámi chtěl sdílet několik tipů a triků, které vám pomohou připravit dokonalý crumble. Hlavní je pečení. Pokud crumble pečete příliš dluho, drobenka ztratí svou křupavost. Naopak, pokud ho pečete málo, může zůstat vlhký a těžký. Doporučuji tedy pečení asi 30 minut při teplotě 180 stupňů. Sledujte pečení a pokud vidíte, že se vrch začíná příliš hnědnout, přikryjte ho alobalen, aby se nepřipálil. A v neposlední řadě, nezapomeňte přidat kopeček zmrzliny nebo porci šlehačky. To je totiž třešnička na dortu, která z crumble udělá dokonalý zážitek.

Crumble ve světě

A jak je to s crumble ve světě? Tento dezert je populární především v anglosaských zemích, kde je peče už několik století. Ale rozhodně se neomezuje pouze na tyto země. Crumble si oblíbili i ve Francii, kde ho nazývají crumble aux fruits, v Itálii, kde ho nazývají crumble di frutta a dokonce i v Japonsku, kde ho nazývají kuramuburu. A samozřejmě nesmím zapomenout na naši ČR, kde se crumble stává stále oblíbenější. Doufám, že i vy si tento dezert oblíbíte stejně jako já a moje rodina.