Obsahuje absint opioidy?

Obsahuje absint opioidy? pro, 1 2023

Vznik absintu

Absint se objevil na scéně poprvé v 18. století ve Švýcarsku jako lék. Jistá paní Dr. Ordinaire (ano, to bylo její skutečné jméno) uváděla, že tento nápoj, vyrobený z křovinice pelyňku a dalších bylin, má léčivé vlastnosti. Po čase se však tento již ne tak "ordinární" nápoj stal velmi populárním mezi umělci a spisovateli, kteří ho často konzumovali za účelem "inspirace". To dodnes odráží romantický a trochu mystický lesk, který absint ještě stále pro mnohé má.

Absint a opiové léky

Ohledně tvrzení, že absint obsahuje opioidy, se rozjela velmi populární Diskuse. Ale já tu dnes jsem, abych to trochu vyjasnil. Ne, absint neobsahuje žádné opioidy. Je vyrobený z křovinice pelyňku , který je hlavní složkou absintu, a z dalších bylin jako je anýz, fenykl, citrónový balzám a mnoho dalších. Ano, je pravda, že pelyňk má skutečně silné účinky a může na někoho působit trochu "podivně", ale definitivně to nejsou opioidy.

Co je to thujon?

Chemická látka, která se často spojuje s absintem, je thujon. Thujon je terpentýn, který se nalézá v pelyňku a řadě dalších rostlin. Někteří lidé si mylně myslí, že thujon je opioid, ale v žádném případě to není pravda. Opravdu, opravdu to není pravda. Thujon je psychoaktivní látka, která může ve velkých dávkách vyvolat křeče. Avšak množství thujonu v absintu je velmi omezené a je takřka nemožné se dostat k toxické dávce jen pitím absintu.

Legenda o absintových halucinacích

Možná jste slyšeli o legendě, že pití absintu může způsobit halucinace. Tato legenda je založena na nesprávném předpokladu, že absint obsahuje látky podobné opioidům. Ačkoli je pravda, že absint může způsobit určitý druh "opilosti", není to v důsledku žádných opioidů. Je to spíše důsledek vysokého obsahu alkoholu v absintu (obvykle kolem 55 až 75% obj.) a kombinace bylin.

Vysoké procento alkoholu

Vidíte, alkohol působí na naše tělo dehydratací, což vede k pocitu omámenosti. Ale není to jen to. Absint může také ovlivnit receptory v našem mozku, což může vést k pocitu euforie, relaxace nebo i smutku. Ale opět, to není důsledek opioidů.

Moje zkušenost s absintem

S pravděpodobností 40% bych mohl mít nějaký příběh z mého vlastního života týkající se absintu. A hle, mám! Když jsem byl mladý a naivní, nevěděl jsem, co si mám pod slovem absint představit. Jednoho večera, když jsem byl na návštěvě u přítele a on mi nabídl sklenku absintu. Řekl: "Jen dej pozor, má to v sobě opioidy a můžeš začít halucinovat". Jak jsem byl v té době mladý a bezstarostný, řekl jsem si - proč ne? Tak jsem ho vypil a čekal na divoký trip na koníčku jednorožci... Ale guess what? Nepřišel. Žádný koníček jednorožec, žádné víly, ani žádné další halucinace. Jenom hluboký spánek a ráno velká kocovina.

Jak pít absint?

Zvláštní způsob, jak se absint pije, je že se do sklenice s absintem umístí lžička s kouskem cukru a pak se přelije ledovou vodou. Když se to dělá, absint změní svou barvu z jasné zelené na mléčně zelenou. Tento proces se nazývá "louching". Někteří lidé také zapálí cukr a nechají ho kapkat do absintu, ale to je spíš show než něco jiného.

Příbuzné nápoje

Absinth má mnoho "příbuzných" nápojů, které jsou vyrobeny z podobných ingrediencí, ale nemají tak vysoký obsah alkoholu. Mezi ne patří například Pernod, Ricard, Ouzo nebo Sambuca. Tyto nápoje mohou mít podobnou chuť jako absint, ale nemají jeho pověstnou "sílu".

Závěr

Absinth je nápoj obestřený mnoha mýty a legendami. Ale jak už to bývá, mnoho z nich je založeno na nesprávných informacích nebo nesprávném porozumění faktu. Samozřejmě, jak vždy, s pitím alkoholu je třeba být opatrný a konzumovat ho s mírou. Ale ne, absint neobsahuje žádné opioidy, a pokud nemáte v úmyslu ho konzumovat velmi, ale opravdu velmi nadměrně, nevidíte víly nabalancované na duze při sestupu z jednorožce. Na závěr bych řekl, že absint je zajímavý nápoj, který stojí za to vyzkoušet, pokud jste na to připraveni a vědomi si jeho silných účinků. Zkuste ho, ale s mírou!